AcasăÎn RomâniaEURO 2024. Anglia, Calificare Dramatică în Finală. Ollie Watkins A Marcat Golul...

EURO 2024. Anglia, Calificare Dramatică în Finală. Ollie Watkins A Marcat Golul Victoriei în Prelungiri

Published on

spot_imgspot_img

10 iul. – Acum 12 minute

10-07-2024

Anglia înscrie în minutele de prelungiri

Watkins marchează în minutul 90+1 din interiorul careului cu un sut din întoarcere, la colțul lung

10 iul. – Acum 22 minute

10-07-2024

Gol anulat Anglia

Saka a marcat, dar golul a fost anulat de arbitru pentru că Walker era în offside

10 iul. – Acum 32 minute

10-07-2024

Kane a doborât 3 recorduri

Cu golul marcat împotriva „Portocalei Mecanice”, Harry Kane a doborât trei recorduri, potrivit GSP.ro: a devenit primul jucător din istoria Campionatelor Europene care înscrie 6 goluri în fazele finale ale competiției, cel mai bun marcator al naționalei „Three Lions” la turneele finale, dar și cel mai bun al Angliei la Campionatele Europene, la egalitate cu legendarul Alan Shearer.

10 iul. – Acum 42 minute

10-07-2024

Ocazie Olanda

Van Dijk a reluat cu capul o centrare din lovitură liberă, dar portarul britanic Jordan Pickford a respins.

Englezii lovesc și ei bara

Șut puternic al lui Phil Foden din afara careului de 16 metri, iar mingea loveşte bara.

10-07-2024

Bară a olandezilor

Balonul trimis cu capul de Denzel Dumfries loveşte transversala.

10-07-2024

Penalty pentru Anglia, transformat de Kane. 1-1

În urma unui contact dintre Dumfries (Olanda) și Kane (Anglia), arbitrul a dictat penalty pentru britanici și cartonaș galben pentru olandez, după ce s-a consultat cu tehnologia VAR. Același Harry Kane a marcat și a egalat scorul.

10-07-2024

Olanda a deschis scorul. 1-0

Partida a început la ora 22.00. Primele minute au aparținut britanicilor, care au avut posesia, dar scorul a fost deschis de olandezi în minutul 7 prin Xavi Simons, care a marcat cu un șut splendid, din afara careului

10 iul. – Acum 3 ore

10-07-2024

Echipele de start

Echipele de start în Olanda – Anglia:

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Simons, Reijnders – Malen, Gakpo, Depay. Selecționer: Ronald Koeman
Rezerve: Bijlow, Flekken, Geertruida, De Ligt, Wijnaldum, Weghorst, Frimpong, Van de Ven, Veerman, Blind, Brobbey, Maatsen, Zirkzee, Bergqijn, Gravenberch

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Foden, Bellingham – Kane Selecționer: Gareth Southgate
Rezerve: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton

În 1988, când „Portocala Mecanică” pregătită de Rinus Michels a și câștigat, cele două naționale s-au întâlnit în grupe. A fost 3-1, hat-trick Marco van Basten în poarta lui Peter Shilton. Bryan Robson salva onoarea Albionului.

„Degradare morală”. Ambasadorul Ucrainei, revoltat de masa oferită de ruși după reuniunea de urgență de la ONU. Pui a la Kiev, ales ca fel principal

Recomandări

La Euro 1996, Anglia s-a impus cu 4-1, prin „dublele” lui Shearer și Sheringham. Pentru „lalele” a înscris Paatrick Kluivert.

Ultima întâlnire într-un turneu major a avut loc în Liga Națiunilor, în 2019, când „Oranje” a învins Anglia, 3-1 după prelungiri, și a acces în finala competiției.

EURO 2024. Anglia, calificare dramatică în finală. Ollie Watkins a marcat golul victoriei în prelungiri
Olanda a învins Anglia, în 2019. Portarul Pickford, aici în genunchi, va fi titular și azi. Foto: Profimedia

În „sferturi”, Anglia s-a impus contra Elveţiei, scor 5-3, după ce la finalul a 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Olanda, care, în „optimi”, a surclasat România, împăcându-se cu suporterii și presa, a trecut de Turcia, scor 2-1, după ce a revenit, în ultimele 20 de minute, de la 0-1.

Cu un joc criticat dur de fani și de media, Anglia a terminat grupa C cu o victorie (1-0 cu Serbia) și două egaluri (1-1 cu Danemarca, 0-0 cu Slovenia). A fost îndeajuns pentru prima poziției.

În „optimi”, Bellingham a salvat miraculos trupa lui Gareth Southgate, egalând în minutul 90+6. În prelungiri, Harry Kane a semnat succesul.

Arbitrează „coșmarul” românilor din meciul cu batavii

UEFA l-a desemnat pe Felix Zwayer să conducă semifinala Olanda – Anglia.

Pe 4 decembrie 2021, într-un Dortmund – Bayern (2-3), „centralul” berlinez le-a refuzat amfitrionilor un penalty, dar apoi le-a acordat unul bavarezilor. Ambele decizii au fost contestate vehement de galben-negri.

După fluierul final, Zwayer a fost atacat dur de englezul Jude Bellingham, care juca la Dortmund, într-un interviu acordat unui post de televiziune scandinav, Viaplay.

Cel mai mare joc al Germaniei îl dai unui arbitru care a aranjat meciuri. La ce să te aștepți?

Englezul Jude Bellingham, despre Zwayer, în 2021.

Neamțul n-a avut o prestație reușită la meciul tricolorilor cu batavii (0-3), din optimi. Prestația lui Zwayer i-a determinat pe români să ceară, simbolic, printr-o petiție, rejucarea meciului.

Cei doi selecționeri, Ronald Koeman și Gareth Southgate, nu au niciun absent.

Echipe probabile:

• Olanda: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake – Reijnders, Schouten, Bergwijn – Simons, Depay., Gakpo.
  • Anglia: Pickford – Walker, Stones, Konsa – Trippier, Mainoo, Rice, Saka – Bellingham, Foden – Kane.

La casele de pariuri, englezii sunt favoriți. Britanicii au o cotă de 2,6-2,65 la victorie, batavii – 3,2-3,25.